OIL SEAL DRIVESHAFT RH 35X56/62X9MM — Arrowhead
OIL SEAL DRIVESHAFT RH 35X56/62X9MM
Brand: Arrowhead
SKU: 212225
Category: GASKETS & SEALS, GEARBOX SEAL
Fits: HYUNDAI ACCENT III (MC) 2007 – 2010 1.6 GLS (G4ED) – 82 kW / 112 HP
R59,80 incl. 15% VAT
✓ In stock — ships nationwide via The Courier Guy
Add to Cart
Product Description
HYUNDAI ATOS,GETZ,i10,20,PICANTO,RIO 1.0-2.0 04>
HYUNDAI ACCENT III (MC) 2007 – 2010 1.6 GLS (G4ED) – 82 kW / 112 HP HYUNDAI ACCENT III Saloon (MC) 2005 – 2011 1.6 GLS (G4ED) – 82 kW / 112 HP HYUNDAI EON 2011 – 2026 0.8 (G3HA) – 41 kW / 56 HP HYUNDAI GRAND i10 II (BA, IA) 2013 – 2026 1.0 (G3LA) – 49 kW / 67 HP HYUNDAI GRAND i10 II (BA, IA) 2013 – 2026 1.2 (G4LA) – 64 kW / 87 HP HYUNDAI GRAND i10 II Cargo (BA, IA) 2019 – 2021 1.0 (G3LA) – 49 kW / 67 HP HYUNDAI GRAND i10 II Cargo (BA, IA) 2019 – 2021 1.2 (G4LA) – 64 kW / 87 HP HYUNDAI i10 II Saloon 2013 – 2026 1.2 (G4LA) – 64 kW / 87 HP HYUNDAI i20 ACTIVE (IB, GB) 2018 – 2021 1.4 CVVT (G4LC) – 74 kW / 101 HP HYUNDAI i20 II (GB, IB) 2014 – 2026 1.4 (G4LC) – 74 kW / 100 HP KIA PICANTO I (SA) 2004 – 2011 1.1 (G4HG) – 48 kW / 65 HP KIA PICANTO II (TA) 2011 – 2018 1.0 (G3LA) – 51 kW / 69 HP KIA PICANTO II (TA) 2011 – 2018 1.2 (G4LA) – 65 kW / 88 HP KIA PICANTO III (JA) 2017 – 2026 1.0 (G3LA|G3LD) – 49 kW / 67 HP KIA PICANTO III (JA) 2017 – 2026 1.2 (G4LA) – 62 kW / 84 HP KIA RIO II (JB) 2005 – 2011 1.4 16V (G4EE) – 71 kW / 97 HP KIA RIO II (JB) 2005 – 2011 1.6 CVVT (G4ED) – 82 kW / 112 HP KIA RIO II Saloon (JB) 2005 – 2026 1.6 16V (G4ED) – 82 kW / 112 HP HYUNDAI ACCENT III (MC) 2007 – 2010 1.6 GLS (G4ED) – 82 kW / 112 HP HYUNDAI ACCENT III Saloon (MC) 2005 – 2011 1.6 GLS (G4ED) – 82 kW / 112 HP HYUNDAI EON 2011 – 2026 0.8 (G3HA) – 41 kW / 56 HP HYUNDAI GRAND i10 II (BA, IA) 2013 – 2026 1.0 (G3LA) – 49 kW / 67 HP HYUNDAI GRAND i10 II (BA, IA) 2013 – 2026 1.2 (G4LA) – 64 kW / 87 HP HYUNDAI GRAND i10 II Cargo (BA, IA) 2019 – 2021 1.0 (G3LA) – 49 kW / 67 HP HYUNDAI GRAND i10 II Cargo (BA, IA) 2019 – 2021 1.2 (G4LA) – 64 kW / 87 HP HYUNDAI i10 II Saloon 2013 – 2026 1.2 (G4LA) – 64 kW / 87 HP HYUNDAI i20 ACTIVE (IB, GB) 2018 – 2021 1.4 CVVT (G4LC) – 74 kW / 101 HP HYUNDAI i20 II (GB, IB) 2014 – 2026 1.4 (G4LC) – 74 kW / 100 HP
Vehicle Fitment
This part is confirmed to fit the following vehicles:
  • HYUNDAI ACCENT III (MC) 2007 – 2010 1.6 GLS (G4ED) – 82 kW / 112 HP
  • HYUNDAI ACCENT III Saloon (MC) 2005 – 2011 1.6 GLS (G4ED) – 82 kW / 112 HP
  • HYUNDAI EON 2011 – 2026 0.8 (G3HA) – 41 kW / 56 HP
  • HYUNDAI GRAND i10 II (BA, IA) 2013 – 2026 1.0 (G3LA) – 49 kW / 67 HP
  • HYUNDAI GRAND i10 II (BA, IA) 2013 – 2026 1.2 (G4LA) – 64 kW / 87 HP
  • HYUNDAI GRAND i10 II Cargo (BA, IA) 2019 – 2021 1.0 (G3LA) – 49 kW / 67 HP
  • HYUNDAI GRAND i10 II Cargo (BA, IA) 2019 – 2021 1.2 (G4LA) – 64 kW / 87 HP
  • HYUNDAI i10 II Saloon 2013 – 2026 1.2 (G4LA) – 64 kW / 87 HP
  • HYUNDAI i20 ACTIVE (IB, GB) 2018 – 2021 1.4 CVVT (G4LC) – 74 kW / 101 HP
  • HYUNDAI i20 II (GB, IB) 2014 – 2026 1.4 (G4LC) – 74 kW / 100 HP
  • KIA PICANTO I (SA) 2004 – 2011 1.1 (G4HG) – 48 kW / 65 HP
  • KIA PICANTO II (TA) 2011 – 2018 1.0 (G3LA) – 51 kW / 69 HP
  • KIA PICANTO II (TA) 2011 – 2018 1.2 (G4LA) – 65 kW / 88 HP
  • KIA PICANTO III (JA) 2017 – 2026 1.0 (G3LA|G3LD) – 49 kW / 67 HP
  • KIA PICANTO III (JA) 2017 – 2026 1.2 (G4LA) – 62 kW / 84 HP
  • KIA RIO II (JB) 2005 – 2011 1.4 16V (G4EE) – 71 kW / 97 HP
  • KIA RIO II (JB) 2005 – 2011 1.6 CVVT (G4ED) – 82 kW / 112 HP
  • KIA RIO II Saloon (JB) 2005 – 2026 1.6 16V (G4ED) – 82 kW / 112 HP
Frequently Asked Questions
Is this OIL SEAL DRIVESHAFT RH 35X56/62X9MM in stock?
Yes, this part is currently in stock and ready to ship.
How long will delivery take?
What is the warranty on this part?
Can I return this part if it does not fit?
Yes — unopened parts can be returned within 7 days. See our refund & return policy.
Is the price VAT inclusive?
Yes, R59,80 includes 15% VAT. A tax-compliant invoice will be emailed with your order confirmation.