SKU: 160093DP
Category: GASKETS & SEALS, GEARBOX SEAL
Fits: VOLKSWAGEN = CADDY II MPV (9K9B) 1995 – 2003 | 1.4 (AEX|AKV|APQ|AUD) – 44 kW / 60 HP
R20,70 incl. 15% VAT
✓ In stock — ships nationwide via The Courier Guy
SKU: 160093DP
R20,70 incl. 15% VAT
VW GOLF,JETTA II 16V,GOLF III 2.0,GOLF IV 1.6
VOLKSWAGEN = CADDY II MPV (9K9B) 1995 – 2003 | 1.4 (AEX|AKV|APQ|AUD) – 44 kW / 60 HP VOLKSWAGEN = GOLF III (1H1) 1991 – 1998 | 2.0 (2E|ABA|ADY|AGG|AKR) – 85 kW / 115 HP VOLKSWAGEN = GOLF III (1H1) 1991 – 1998 | 2.0 GL (AEP) – 79 kW / 107 HP VOLKSWAGEN = GOLF IV (1J1) 1997 – 2007 | 1.4 16V (AHW|AKQ|APE|AXP|BCA) – 55 kW / 75 HP VOLKSWAGEN = GOLF IV (1J1) 1997 – 2007 | 1.6 (AEH|AKL|APF) – 74 kW / 100 HP VOLKSWAGEN = GOLF IV (1J1) 1997 – 2007 | 1.6 (AVU|BFQ) – 75 kW / 102 HP VOLKSWAGEN = GOLF IV (1J1) 1997 – 2007 | 1.6 16V (ATN|AUS|AZD|BCB) – 77 kW / 105 HP VOLKSWAGEN = GOLF IV (1J1) 1997 – 2007 | 1.9 SDI (AGP|AQM) – 50 kW / 68 HP VOLKSWAGEN = GOLF IV Variant (1J5) 1999 – 2006 | 1.6 (AEH|AKL|APF) – 74 kW / 101 HP VOLKSWAGEN = GOLF IV Variant (1J5) 1999 – 2006 | 1.6 (AVU|BFQ) – 75 kW / 102 HP VOLKSWAGEN = JETTA II (19E, 1G2, 165) 1983 – 1992 | 1.8 16V (KR) – 102 kW / 140 HP VOLKSWAGEN = JETTA II (19E, 1G2, 165) 1983 – 1992 | 1.8 16V (PL) – 95 kW / 129 HP VOLKSWAGEN = JETTA III (1H2) 1991 – 1998 | 2.0 (2E|ABA|ADY|AGG|AKR) – 85 kW / 115 HP VOLKSWAGEN = JETTA IV I (1J2, 9M2) 1998 – 2013 | 1.6 (AEH|AKL|APF) – 74 kW / 101 HP VOLKSWAGEN = JETTA IV I (1J2, 9M2) 1998 – 2013 | 1.6 (AVU|BFQ) – 75 kW / 102 HP VOLKSWAGEN = POLO III CLASSIC (6V2) 1995 – 2005 | 100 1.6 (AEH|AFT|AKL|APF|AUR) – 74 kW / 100 HP
This part is confirmed to fit the following vehicles:
Yes, this part is currently in stock and ready to ship.
Yes — unopened parts can be returned within 7 days. See our refund & return policy.
Yes, R20,70 includes 15% VAT. A tax-compliant invoice will be emailed with your order confirmation.