SWITCH OIL PRESSURE 0.75-1.05BAR 1PIN GREY — Sebring
SWITCH OIL PRESSURE 0.75-1.05BAR 1PIN GREY
Brand: Sebring
SKU: 101508
Category: OIL PRESSURE, SWITCHES
Fits: AUDI 500 C3 Saloon (443, 444) 1982 – 1991 2.2 (KU) – 101 kW / 137 HP
R50,60 incl. 15% VAT
✓ In stock — ships nationwide via The Courier Guy
Add to Cart
Product Description
VW,AUDI,MICROBUS 2.1,UNIVERSAL
AUDI 500 C3 Saloon (443, 444) 1982 – 1991 2.2 (KU) – 101 kW / 137 HP AUDI 500 C3 Saloon (443, 444) 1982 – 1991 2.2 (KZ) – 85 kW / 115 HP AUDI 500 C3 Saloon (443, 444) 1982 – 1991 2.2 Turbo (MC) – 121 kW / 165 HP AUDI 500 C3 Saloon (443, 444) 1982 – 1991 2.3 E (NF) – 100 kW / 136 HP AUDI 500 C4 Saloon (4A2) 1990 – 1996 2.8 E (AAH) – 128 kW / 174 HP AUDI A4 B5 (8D2) 1995 – 2001 2.5 TDI (AFB|AKN) – 110 kW / 150 HP VOLKSWAGEN GOLF II (19E, 1G1) 1983 – 1992 1.3 (HK|MH) – 40 kW / 55 HP VOLKSWAGEN GOLF II (19E, 1G1) 1983 – 1992 1.6 (ABN|EZ|HM) – 55 kW / 75 HP VOLKSWAGEN GOLF II (19E, 1G1) 1983 – 1992 1.8 (GU|GX|HV) – 66 kW / 90 HP VOLKSWAGEN GOLF II (19E, 1G1) 1983 – 1992 1.8 GTI (DX|EV|PB) – 82 kW / 112 HP VOLKSWAGEN GOLF II (19E, 1G1) 1983 – 1992 1.8 GTI 16V (KR) – 102 kW / 139 HP VOLKSWAGEN GOLF III (1H1) 1991 – 2000 1.6 (ABU|AEA|AEE) – 55 kW / 75 HP VOLKSWAGEN GOLF III (1H1) 1991 – 2000 1.6 (AEK|AFT|AKS) – 74 kW / 101 HP VOLKSWAGEN JETTA II (19E, 1G2, 165) 1984 – 1992 1.6 (ABN|EZ|HM) – 55 kW / 75 HP VOLKSWAGEN JETTA II (19E, 1G2, 165) 1984 – 1992 1.6 (PN) – 51 kW / 70 HP VOLKSWAGEN JETTA II (19E, 1G2, 165) 1984 – 1992 1.8 (EV|PB) – 82 kW / 112 HP VOLKSWAGEN JETTA II (19E, 1G2, 165) 1984 – 1992 1.8 (GU|GX|HV) – 66 kW / 90 HP VOLKSWAGEN JETTA II (19E, 1G2, 165) 1984 – 1992 1.8 16V (KR) – 102 kW / 140 HP VOLKSWAGEN JETTA III (1H2) 1991 – 2000 1.6 (AEK|AFT|AKS) – 74 kW / 101 HP VOLKSWAGEN KOMBI / MICROBUS / CARAVELLE T3 Bus (25_) 1979 – 2003 1.9 (DG) – 57 kW / 78 HP VOLKSWAGEN KOMBI / MICROBUS / CARAVELLE T3 Bus (25_) 1979 – 2003 2.1 (DJ) – 82 kW / 112 HP VOLKSWAGEN KOMBI / MICROBUS / CARAVELLE T4 Bus (70B, 70C, 7DB, 7DK, 70J 1994 – 2004 2.5 TDI (ACV|AUF|AYC) – 75 kW / 102 HP VOLKSWAGEN KOMBI / MICROBUS / CARAVELLE T4 Bus (70B, 70C, 7DB, 7DK, 70J 1994 – 2004 2.5 TDI Syncro (ACV|AXL) – 75 kW / 102 HP VOLKSWAGEN PASSAT B2 (32B) 1980 – 1988 1.8 (DS|JN|JV) – 66 kW / 90 HP AUDI 500 C3 Saloon (443, 444) 1982 – 1991 2.2 (KU) – 101 kW / 137 HP AUDI 500 C3 Saloon (443, 444) 1982 – 1991 2.2 (KZ) – 85 kW / 115 HP AUDI 500 C3 Saloon (443, 444) 1982 – 1991 2.2 Turbo (MC) – 121 kW / 165 HP AUDI 500 C3 Saloon (443, 444) 1982 – 1991 2.3 E (NF) – 100 kW / 136 HP AUDI 500 C4 Saloon (4A2) 1990 – 1996 2.8 E (AAH) – 128 kW / 174 HP AUDI A4 B5 (8D2) 1995 – 2001 2.5 TDI (AFB|AKN) – 110 kW / 150 HP
Vehicle Fitment
This part is confirmed to fit the following vehicles:
  • AUDI 500 C3 Saloon (443, 444) 1982 – 1991 2.2 (KU) – 101 kW / 137 HP
  • AUDI 500 C3 Saloon (443, 444) 1982 – 1991 2.2 (KZ) – 85 kW / 115 HP
  • AUDI 500 C3 Saloon (443, 444) 1982 – 1991 2.2 Turbo (MC) – 121 kW / 165 HP
  • AUDI 500 C3 Saloon (443, 444) 1982 – 1991 2.3 E (NF) – 100 kW / 136 HP
  • AUDI 500 C4 Saloon (4A2) 1990 – 1996 2.8 E (AAH) – 128 kW / 174 HP
  • AUDI A4 B5 (8D2) 1995 – 2001 2.5 TDI (AFB|AKN) – 110 kW / 150 HP
  • VOLKSWAGEN GOLF II (19E, 1G1) 1983 – 1992 1.3 (HK|MH) – 40 kW / 55 HP
  • VOLKSWAGEN GOLF II (19E, 1G1) 1983 – 1992 1.6 (ABN|EZ|HM) – 55 kW / 75 HP
  • VOLKSWAGEN GOLF II (19E, 1G1) 1983 – 1992 1.8 (GU|GX|HV) – 66 kW / 90 HP
  • VOLKSWAGEN GOLF II (19E, 1G1) 1983 – 1992 1.8 GTI (DX|EV|PB) – 82 kW / 112 HP
  • VOLKSWAGEN GOLF II (19E, 1G1) 1983 – 1992 1.8 GTI 16V (KR) – 102 kW / 139 HP
  • VOLKSWAGEN GOLF III (1H1) 1991 – 2000 1.6 (ABU|AEA|AEE) – 55 kW / 75 HP
  • VOLKSWAGEN GOLF III (1H1) 1991 – 2000 1.6 (AEK|AFT|AKS) – 74 kW / 101 HP
  • VOLKSWAGEN JETTA II (19E, 1G2, 165) 1984 – 1992 1.6 (ABN|EZ|HM) – 55 kW / 75 HP
  • VOLKSWAGEN JETTA II (19E, 1G2, 165) 1984 – 1992 1.6 (PN) – 51 kW / 70 HP
  • VOLKSWAGEN JETTA II (19E, 1G2, 165) 1984 – 1992 1.8 (EV|PB) – 82 kW / 112 HP
  • VOLKSWAGEN JETTA II (19E, 1G2, 165) 1984 – 1992 1.8 (GU|GX|HV) – 66 kW / 90 HP
  • VOLKSWAGEN JETTA II (19E, 1G2, 165) 1984 – 1992 1.8 16V (KR) – 102 kW / 140 HP
  • VOLKSWAGEN JETTA III (1H2) 1991 – 2000 1.6 (AEK|AFT|AKS) – 74 kW / 101 HP
  • VOLKSWAGEN KOMBI / MICROBUS / CARAVELLE T3 Bus (25_) 1979 – 2003 1.9 (DG) – 57 kW / 78 HP
  • VOLKSWAGEN KOMBI / MICROBUS / CARAVELLE T3 Bus (25_) 1979 – 2003 2.1 (DJ) – 82 kW / 112 HP
  • VOLKSWAGEN KOMBI / MICROBUS / CARAVELLE T4 Bus (70B, 70C, 7DB, 7DK, 70J 1994 – 2004 2.5 TDI (ACV|AUF|AYC) – 75 kW / 102 HP
  • VOLKSWAGEN KOMBI / MICROBUS / CARAVELLE T4 Bus (70B, 70C, 7DB, 7DK, 70J 1994 – 2004 2.5 TDI Syncro (ACV|AXL) – 75 kW / 102 HP
  • VOLKSWAGEN PASSAT B2 (32B) 1980 – 1988 1.8 (DS|JN|JV) – 66 kW / 90 HP
Frequently Asked Questions
Is this SWITCH OIL PRESSURE 0.75-1.05BAR 1PIN GREY in stock?
Yes, this part is currently in stock and ready to ship.
How long will delivery take?
What is the warranty on this part?
Can I return this part if it does not fit?
Yes — unopened parts can be returned within 7 days. See our refund & return policy.
Is the price VAT inclusive?
Yes, R50,60 includes 15% VAT. A tax-compliant invoice will be emailed with your order confirmation.